Cena Karla Čapka 2014 očami nováčika

Autor: Adam Máčaj | 26.10.2014 o 16:20 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  756x

Ročník v nadpise môže byť mierne zavádzajúci, príspevok sa totiž venuje nedávno vyhláseným výsledkom najprestížnejšej československej poviedkovej súťaži v žánroch fantastiky. Oficiálne ide práve o ročník 2014, keďže výsledky boli slávnostne vyhlásené až tento september, poviedky boli však prijímané ešte na jeseň roku 2013. Čo dokáže nováčikovi efektívne zamotať hlavu.

Ako vyplýva z predchádzajúceho odstavca, posúdiť 164 príspevkov trvalo porote odhadom deväť až desať mesiacov. Od ukončenia prijímania súťažných príspevkov sa len na vyhlásenie finalistov čakalo do júla, na definitívne odovzdávanie cien ešte dlhšie. Na druhej strane to je pochopiteľné, keďže počet príspevkov o chlp vyšší než v Martinus Cene Fantázie nebol tak striktne limitovaný počtom znakov a rozdelený do štyroch kategórií podľa dĺžky. V poslednej kategórií "Novela" bola vrchná hranica stanovená na astronomických 450 000 znakov. Čo je presne desaťnásobok Ceny Fantázie. Niet divu, že diela v tejto kategórií rozsahom konkurujú románom. A len noviel súťažilo takmer tridsať. Pre autorov žánrových diel ide tak o ojedinelú možnosť prispievať do súťaže aj dlhšími dielami, prekračujúcimi hranice poviedky. Spolu s troma ďalšími kategóriami je jasné, že prečítať a zhodnotiť všetky prihlásené diela nie je v silách niekoľkých porotcov. Prihlásené príspevky v súťaži hodnotilo hneď štyridsaťdva, pričom jednotlivé kategórie hodnotilo vždy od dvadsaťpäť do tridsať porotcov. Oficiálne štatistiky dokazujú, že až štrnásť z nich hodnotilo všetky kategórie (a teda všetkých 164 príspevkov). Rozsahom je teda súťaž neporovnateľne väčšia, než zvyšné v rámci žánru. Dlhé čakanie na konečné výsledky je teda viac než opodstatnené.

Tento proces selektovania tých najlepších vypĺňalo zo strany účastníka hlavne dlhé čakanie a akési mŕtve ticho. Porovnaniu s Martinus Cenou Fantázie sa nedá ubrániť: žiadne hodnotenia na blogoch (vzhľadom na rozsah súťaže pochopiteľné), ani propagácia súťaže, prezentácia širšiemu publiku ani nič podobné. Možno bolo ťažisko akcie sústredené v Českej republike, ale aj na všemocnom internete bol problém nejaké aktuálne dianie okolo súťaže zachytiť. Pre súťažiacich vcelku škoda.

Pochybnosti sa vyjasnili až koncom septembra na festivale Parcon/Istrocon v Bratislave, kde boli v slávnostnom programe ocenení víťazi jednotlivých kategórií, vyhlásený ďalší ročník súťaže a odovzdané ceny fandomu a ďalšie pridružené ocenenia, venované osobnostiam československej fantastiky za ich dlhoročné zásluhy. Zároveň bolo možné po dohode s administrátormi súťaže zakúpiť tohtoročné zborníky (Mlok 2014 s finálovými poviedkami a Kočas s výberom tých najlepších minuloročných, ktoré sa do finále nedostali). Zverejnené boli aj kompletné výsledky súťaže, vďaka čomu sa o svojom umiestnení mohli dozvedieť aj účastníci mimo finále. Čím sa dostávame k môjmu pôsobeniu v súťaži. Môj príspevok (kategórie Novela) sa umiestnil na 26. mieste. A keďže je problém na internete nájsť kompletné výsledky aj mesiac po ich vyhlásení (!), ušetrím vám hľadanie. Prihlásených noviel bolo 27. No, predbehnúť jedného sa tiež počíta, či nie?

A ako sa fanúšik môže s najlepšími dielami aktuálneho ročníka súťaže zoznámiť? Samozrejme v už zmienenom zborníku Mlok 2014, obsahujúcom tri najlepšie mikropoviedky, päť krátkych poviedok, rovnaký počet poviedok a víťaznú novelu. Kvalita väčšiny z nich presahuje štandardy poviedkových súťaží a niektoré sú zrovnateľné s dielami vydávanými normálnymi vydavateľstvami (koniec koncov sa tak stalo v prípade minuloročnej víťaznej novely Bratislavská bludička Lenony Štiblaríkovej, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Hydra). Z mikropoviedok ma najviac oslovilo Rutinní vyšetření od Veroniky Saláškovej, s vtipnou a nečakanou pointou. Skončila na druhom mieste, keď za víťaznými Průchodmi Jana Lipšanského zaostávala o jediný bod. Spomedzi krátkych poviedok pred ocenenou poviedkou Ve válce se stochastikou od Hanuša Seinera uprednostňujem skôr Pěšák bouře Václavy Molcarovej. Že moji favoriti nevyhrávajú, som sa mohol presvedčiť v kategórií Poviedka, kde Mám lidi docela rád Miroslavy Dvořákovej opäť zaujalo viac mňa ako porotcov. Na adresu víťazného Poutníka Adama Fialu treba povedať, že tieto dve poviedky si veľmi tesne šliapali na päty. Zborník uzatvára novela Lék Kristýny Sněgoňovej a záverom mi zostáva len stotožniť sa s nespokojnosťou organizátorov, že do zborníka sa kvôli rozsahu z tejto kategórie vojde len víťazná práca. Novela bola zlatým klincom kvalitného zborníka a už sa spolu so zástupom autorov teším na ďalší ročník.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?